גן בעיר רמת גן גאה להציג ולארח

יצירותיהם של אמני הציור בפה וברגל

ביום ה  15.6.23 נפתחה תערוכת ציורים שצוירו על ידי אמנים המציירים בפה וברגל לסיכום אירועי שבוע הספר בגן בעיר רמת גן.
הציורים מרהיבים ביופיים, וסיפוריהם של האמנים מעוררי השראה.
למרות המגבלות הפיזיות, כל אמן פיתח סגנון ייחודי, המשקף את עולמו הפנימי ואת הדרך המיוחדת בה הוא רואה וחווה את העולם. 

תערוכה זו היא תוצאה של שיתוף פעולה בין כרמלה שבו, דיירת גן בעיר ומיקי ליכטנפלד, אוצרת  הסניף הישראלי של ארגון ציירי הפה והרגל.

ציור של האמנית נטע גנור

ארגון ציירי הפה והרגל

ארגון ציירי הפה והרגל הוא ארגון בינלאומי שהוקם באירופה, בשנת 1956 על ידי קבוצה של 16 אמנים נכים. מטרת הארגון מיום הקמתו היא לאפשר לאמנים שאינם יכולים לצייר בידיהם ליצור, לפרסם את יצירותיהם ולהתפרנס מאמנותם. לארגון סניפים ב 70 מדינות ברחבי העולם, וחברים בו כ 800 ציירים.הסניף הישראלי של הארגון הוקם בשנת 1965 והוא כולל היום 15 ציירים.

ארגון ציירי הפה והרגל מאפשר לאמנים נכים, בין אם מדובר בנכות מלידה, ובין אם מדובר בנכות שהיא תוצאה של מחלה או תאונה, לקיים חיים פעילים, לתרום ולהיתרם, ליצור ולהתפרנס. העובדה שסניפי הארגון פרוסים ברחבי העולם מאפשרת ליצירותיהם של האמנים להגיע לקהלים מגוונים ולקבל חשיפה רחבה ובינלאומית. התערוכה בגן בעיר היא יוזמה של כרמלה שבו, אחת הדיירות, אשר בזמן היותה האוצרת של תיאטרון מופת ברמת גן ארגנה, בין השאר, מספר תערוכות של ארגון ציירי הפה והרגל. בעקבות תערוכות אלו נוצר קשר בין כרמלה ובין מיקי ליכטנפלד, אוצרת הסניף הישראלי של הארגון.

השנה, כרמלה הזמינה את מיקי להציג תערוכה של אמני הציור בפה וברגל בגן בעיר ומיקי נענתה להזמנה.

האמנים, הציורים והמוצרים

הציירים החברים בארגון ציירי הפה והרגל נבחרים בקפידה.
הציורים, שמוצרים עם הדפסיהם מיוצרים ונמכרים בסניפים ברחבי העולם, חייבים לעמוד בסטנדרטים מוקפדים של איכות.
כדי להבטיח זאת, יצירותיו של אמן המבקש להצטרף לארגון נבחנות על ידי ועדה מיוחדת בחו”ל, רק אמן שציוריו נבחנו ואושרו על ידי הועדה יכול להיות חבר בארגון.
אמן שהתקבל לארגון מקבל מלגה קבועה, על מנת שיוכל להיות פנוי לעסוק באמנותו.
ארגון ציירי הפה והרגל מפיק ומייצר מגוון מוצרים מן הציורים – לוחות שנה, תחתיות לסירים חמים, תחתיות לכוסות, חולצות, תיקים, הדפסי ציורים על קנבס ועוד. הרווחים מרכישת המוצרים משמשים לתפעול וקידום הארגון ולתמיכה באמנים.
הארגון מטפל בייצור, הפקה שיווק ומכירה של המוצרים והאמן מצדו מתחייב לתפוקה מסוימת של ציורים באיכות מוקפדת. בתערוכה בגן בעיר יוצגו ציורים מקוריים, חלקם ניתנים לרכישה, את כולם ניתן לרכוש כרפרודוקציה, באמצעות הדפס על קנבס. כמו כן, ניתן לרכוש מוצרים שונים הנושאים את הדפסי הציורים אונליין,  דרך אתר הארגון, או בטלפון.

לגדול מתוך הקושי

חייהם של אמני הציור בפה וברגל מהווים מופת ליכולת האנושית לגבור על קשיים ולהפוך נסיבות קשות לקרקע פורייה ממנה צומחים יופי והשראה. לכל אחד מהאמנים סיפור חיים מאלף ומרגש. מומלץ להיכנס לאתר הארגון, בו תוכלו לצפות בגלריית הציורים של כל אחד מהאמנים, ולקרוא מעט על סיפור חייו.

לדוגמה, נטע גנור, אחת האמניות שציוריה יוצגו בתערוכה: נטע הפכה למשותקת בגיל 15, בעקבות דלקת חריפה בעמוד השדרה. בפרק זמן של פחות משעה הפכה מנערה פעילה ובריאה למשותקת מצווארה ומטה. נטע מספרת שלפני השיתוק עסקה ביצירה, אך בעיקר בתלת מימד. לציור בפה הגיעה כחצי שנה לאחר השיתוק, בעקבות מפגש עם ציירת בבית החולים.

האמנית נטע גנור

 הרעיון שביכולתה להמשיך וליצור למרות הנכות, קסם לה. ההתחלה לא הייתה קלה, המאבק לרכוש את המיומנויות החדשות היה מתסכל ולא פשוט, אך נטע לא ויתרה והמשיכה לצייר, ללמוד ולהתפתח. אל ארגון ציירי הפה והרגל הגיעה בעקבות כתבה שקראה בעתון על רונן ארגלזי, אחד הציירים החברים בארגון בישראל. בנוסף לעיסוק בציור, נטע הקימה משפחה, השלימה תואר ראשון במדעי המחשב ותואר שני במנהל עסקים ומערכות מידע, ועובדת בתחום. כמו כן, הוציאה שלושה ספרי ילדים, אותם ניתן לרכוש באתר ארגון ציירי הפה והרגל. נטע מספרת : “…בציור אני יכולה ליצור עולמות צבעוניים, עולמות משלי, בציור אני עצמאית לחלוטין, גם אם במציאות הדברים שונים…”

סיפור חייה של נטע, כמו סיפורי החיים של חברים אחרים בארגון, מעורר השראה ומזכיר לנו שבכל מצב אפשר למצוא קרן אור. המסר של נטע לכולנו הוא: לא לוותר, גם במצבים קשים, לא להרים ידיים, אלא לזכור שהחיים יפים!

ציור של האמנית נטע גנור
ציור של האמנית נטע גנור
ציור של האמנית נטע גנור