חברויות בגן בעיר

המין האנושי הוא חיה חברתית. במהלך חייו, מתחילתם ועד סופם, אדם זקוק לקשרים עם בני אדם אחרים כדי לחיות חיים מלאים ובריאים. חברות טובה מחזקת אותנו ותורמת לאיכות חיינו כיון שהיא מהווה מקור של תמיכה, שמחה והנאה בכל גיל ובכל שלב.

התרוקנות הבית  מהמולת הילדים שבגרו ויצאו לדרך עצמאית, התדלדלות המעגלים החברתיים ופרידה מחברים קרובים ובני זוג שהלכו לעולמם – כל אלו מעלים את החשיפה של אדם מבוגר לבדידות.

היכולת והאפשרות ליצר קשרים חברתיים חדשים היא תרופת פלא לכל אלה.
מחקרים מוכיחים, שלחיים בסביבה המאפשרת ומעודדת יצירת קשרים חברתיים יש השפעה מיטיבה ומבורכת על  איכות החיים בגיל השלישי.

בגן בעיר מושקעים מאמצים ומשאבים רבים ליצירת סביבה כזו, שתסייע לדיירים ליצור חברויות חדשות ולנהל חיים מלאים, פעילים ושמחים.
החברויות החדשות שנוצרות בין דיירי גן בעיר הן עדות לכך שמאמצים אלו נושאים פרי.

הדיור המוגן גן בעיר כבר חגג שני עשורים להקמתו, ומאז ועד היום נרקמות בו חברויות אמיצות בשלב שבו אנשים כבר לא מאמינים שזה אפשרי.
אז כן, זה בהחלט אפשרי ! זאת ועוד, לפעמים קורים פה ממש קסמים כשזוגות מתחברים, או כשחברים טובים מילדות מגלים שהם גרים בדיוק באותו בניין.

אנחנו מביאים היום 2 סיפורים מרגשים כאלה, ונמשיך ונביא סיפורי חברויות מרחיבי לב, כי בעצם, בשביל מה אנחנו פה אם לא בשביל זה ?!?

קהילה תומכת

החיים בדיור מוגן הופכים את האפשרויות לחדש ולהגדיל את מעגל החברים לזמינות ונגישות עבור הדיירים.
היכולת  להשתתף בפעילויות שונות ובמפגשים חברתיים ללא מאמץ, חשש או טרחה מסייעת לדייר למלא את חייו בשמחה, הנאה והתחדשות ותוך כך להכיר אנשים ולרכוש חברים חדשים.
המעבר לדיור מוגן מאפשר פתיחת דף חדש בחיים, התנסות בפעילויות מגוונות ויצירת מעגלי התייחסות חדשים וכמובן חברויות חדשות.

חיים ויוסי – חברות ותיקה שהתחדשה

חיים הגיע לגן בעיר לפני מספר חודשים, לאחר מותה של מי שהייתה זוגתו בעשרים וחמש השנים האחרונות.
לגן בעיר הגיע לאחר שקרא מודעת פרסום: “…התקשרתי ודיברתי עם חיה, קבענו פגישה בה הראו לי את המקום, שמצא חן בעיניי מייד.
עוד באותו היום חתמתי על דירה…” חיים מספר שהתרשם לטובה מהבניין ומהמיקום המרכזי שלו בעיר, מהצוות ומהאווירה.

בגן בעיר חיכתה לחיים הפתעה משמחת ובלתי צפויה – הסתבר שיוסי, חברו מימי לימודיו בבית הספר מרכז ברנדיס בירושלים גר פה גם כן.
בנערותם היו השניים חלק מחבורה של חמישה חברים. החברות, שנמשכה לאורך שנות ההתבגרות של החבורה, התפוגגה עם השנים, לאחר שכל אחד מהחמישה הקים משפחה והיה עסוק בענייניו, ולאחר שהתפזרו ברחבי הארץ.
המפגש המחודש בגן בעיר הצית מחדש את החברות הישנה ומאז השניים כמעט בלתי נפרדים. חיים מספר שהחברות מסייעת גם לו וגם ליוסי להתמודד עם הבדידות, בייחוד בשעות הערב.
 קיים קשר עמוק ביניהם והם דואגים זה לזה.
השניים הולכים יחד להרצאות וקונצרטים שמתקיימים בגן בעיר ויוצאים להליכות משותפות.
חיים מציין שהאווירה בגן בעיר היא מאוד טובה, שצוות הדיור המוגן אכפתי ומסור, וכל עניין הדורש תיקון מטופל במהירות וביעילות.


ברכה, חנה ורינה – חברות חדשה וישנה

ברכה הגיעה לגן בעיר לפני מספר חודשים,  כחודש וחצי לאחר שהתאלמנה.
החברות בין ברכה ובין חנה, שגרה בדירה מולה הייתה כמעט מיידית. ברכה מכנה את חנה “אחותי” ואומרת שלמרות שחנה מבוגרת ממנה, היא מרגישה כמו סבתא לידה.
השתיים מספרות שכיוון שדירותיהן נמצאות בקצה המסדרון, הן אינן חוששות שיעברו במקום אנשים ומשאירות את דלתותיהן פתוחות במשך היום, עד שהן הולכות לישון.
השתיים יצרו חברות עמוקה ואמיצה, אשר משמחת ומעשירה את חייהן. הן רואות טלוויזיה יחד, אוכלות יחד, מבלות יחד ודואגות אחת לשנייה כשצריך.

 

חנה מספרת שהקשר שלה עם ברכה הדוק אף יותר מקשר עם אחות, הודות לכך שהן גרות בסמיכות זו לזו, כך שהן יכולות לבלות זמן רב ביחד.
לדברי חנה, חברות מסוג זה לא הייתה מתאפשרת אם היא לא הייתה עוברת לגור לגן בעיר.

מרגע שברכה הצטרפה לקהילת דיירי גן בעיר, היא הפכה להיות אחת הממליצות החמות על המקום, ובאופן טבעי רצתה שכמה שיותר חברות שלה תצטרפנה למקום.
רינה, למשל, שחברותה עם ברכה החלה לפני 60 שנה והן מלוות זו את זו במשעולי החיים בטוב ובקושי.

לאחר שהתרשמה מחוויותיה של ברכה, רינה השתכנעה לוותר על חששותיה מהמעבר וכשהתפנתה דירה שהתאימה לצרכיה הצטרפה ל”גן בעיר”.
רינה, שהתאלמנה לפני שנים רבות, מספרת שהמעבר לגן בעיר עשה לה טוב, שהיא שמחה שעברה לגן בעיר ושגם ילדיה שמחים שעשתה את המהלך. 

השלוש מבלות ונהנות יחד וגם לחוד. לוח הפעילות העמוס של גן בעיר מאפשר לכל אחת מהן למצוא את מה שמעניין אותה ובאופן טבעי חלק ניכר מהפעילויות – הרצאות מרתקות, מופעים וריקודים – ממגנט את שלושתן וגם את שאר הדיירים.

החברות בין השלוש משרה אווירה של הנאה ושמחת חיים שמשפיעה על כל אחת מהן וגם על סביבתן. 

חברות - מקור של כוח, בריאות ותמיכה

אנו חיים בתקופה בה זוכים גברים ונשים לחיות שנים רבות לאחר פרישתם לפנסיה.
שנים אלו יכולות להיות רוויות הנאה, נחת ושמחה, כל עוד יש לאדם עם מי לחלוק את רגשותיו, על מי להישען, במי להיעזר בשעת הצורך ועם מי לבלות באירועי תרבות ופנאי.

בדידות אינה הכרח המציאות.
חברות היא התשובה והתרופה לנזקי הבדידות ולסכנותיה ולעולם אין זה מאוחר מדי לרכוש חברים חדשים.
סיפורי החברות שנרקמים בין דיירי גן בעיר, שאת חלקם הבאנו בכתבה , הם דוגמא ליכולת של כל אחת ואחד לייצר חברויות חדשות, ולשמור על חיות, שמחה ואופטימיות בכל גיל.