לומדים אומנות ב"גן בעיר"

אחת הדרכים המומלצות לשמור על שמחה ואיכות חיים בגיל השלישי היא עיסוק באמנות ויצירה. העיסוק באמנות מעניק משמעות מחודשת לחיים, ממלא באנרגיה ומרץ, מספק עניין ומפיג את הבדידות. בנוסף להיותו תרפויטי עבור כל אדם בכל גיל, משמש העיסוק באמנות כלי מצוין לעבודה עם מי שמתקשים בהבעה מילולית, כיוון שהוא מאפשר חיבור לתכנים רגשיים וזיכרונות הקיימים בלבו של הקשיש ללא ההבעה המילולית.

בחדר האמנות “גן בעיר”, מוצאת כל משתתפת שפע של חומרים ורעיונות ליצירה, אוזן קשבת, יד מכוונת וחדוות יצירה.

יצירה, אמנות ואיכות חיים

פנינה כוכבי, מדריכת אמנות ב”גן בעיר”, המתמחה גם בליווי התפתחותי, מספרת שכל חייה עסקה באמנות ויצירה בתור תחביב. לפני כעשר שנים למדה שזירת חרוזים, ההנאה והעניין שהפיקה ממלאכת שזירת החרוזים הובילו לכך שהעיסוק באמנות הפך מתחביב למקצוע. בחדר האמנות מסייעת פנינה לכל משתתפת לבחור פרויקט יצירתי על פי מיומנויותיה ותחומי היצירה האהובים עליה.
המרחב בחדר האמנות מזמין ליצירה ללא תחרותיות או שיפוטיות והניסיון והידע של פנינה מתחום הליווי ההתפתחותי מאפשרים לה להתאים את שיטות העבודה, החומרים והפרויקטים באופן מדויק ומיטיב עבור כל משתתפת. חלק מהיצירות נמסרות באהבה לבני משפחותיהן של היוצרות, חלקן מקשט את חדריהן של המשתתפות וחלקן מוצג בחלון ראווה מרווח בחזית כיתת האמנות. בין המשתתפות יש נשים שעסקו באמנות בעבר ונשים שהגיעו לעיסוק באמנות רק בגיל השלישי.

מגוון היצירות והחומרים רחב, כך שכל משתתפת יכולה לעסוק בתחום היצירה החביב עליה.  אחת המשתתפות מתמחה בפיסול חיות מעיסת נייר, משתתפת אחרת חובבת אצטרובלים ובכל פעם מגיעה עם אצטרובל אחר אותו היא מקשטת והופכת ליצירת אמנות ואילו משתתפת נוספת מכינה חרוזים מעיסת נייר, מהם היא יוצרת על פי הזמנה שרשראות לחברותיה. פנינה מקבלת בברכה כל משתתפת ומסייעת לכל אחת למצוא את החומרים והפרויקטים שיאפשרו לה לבטא את עצמה ביצירה אמנותית.

לומדים אומנות בגן בעיר

הערך התרפויטי של העיסוק באמנות ויצירה

לעיסוק באמנות יש ערך תרפויטי בכל גיל, ובגיל השלישי התרומה של עיסוק באמנות לחייו של היוצר גדולה אף יותר. במאמר העוסק באמנות ככלי לטיפול בגיל השלישי, מפרטת דר’ דברת הראל את יתרונותיו הטיפוליים של העיסוק באמנות.
לדבריה של דר’ דברת, עבור מי שמתמודד, לדוגמא, עם קשיי זכרון, הביטוי המילולי אינו תמיד זמין וכתוצאה מכך קיים קושי לתקשר עם הסביבה. האמנות מאפשרת ביטוי שאינו מילולי ותקשורת שאינה מצריכה דיבור. השימוש במשאבים של זיכרונות העבר בשילוב עם יצירתיות מאפשר ליוצר לחוות חוויות חיוביות של הצלחה, מסוגלות ותקשורת. 

אמנות ככלי לטיפול בגיל השלישי

ד”ר דברת הראל

מחקרים רבים מראים, כי יצירתיות אינה מפסיקה להתפתח עם הזקנה וכי היא מסייעת לבני הגיל השלישי להסתגל לשינויים. האמנות מאפשרת לאמץ דרכי חשיבה ודרכי עשייה חדשות.  העיסוק באמנות מחדד את החשיבה היצירתית ומסייע לעוסקים בה למצוא דרכים רעננות להסתכל על החיים ולהתמודד עם האתגרים החדשים הניצבים בפניהם.

פנינה וסמדר, המורות לשילוב אמנויות יחד עם איריס יערי, המורה לציור,  מביאות לשיעורים ב”גן בעיר” כל אחת את הפן הייחודי שלה והאנרגיה המיוחדת שלה. זה מאפשר לכל משתתפת ומשתתף ליהנות ממגוון גדול של סוגי יצירה ושל דרכי הוראה, ולמצוא את נתיב היצירה המדויק והנעים לה ביותר.

רוצים לראות עוד בעמוד

הפייסבוק של פנינה כוכבי?

רוצים לראות עוד בעמוד

הפייסבוק של איריס יערי?

בדידות ידועה כבעלת השפעה שלילית על מצבו הנפשי והגופני של האדם והיא אחד האתגרים הקשים עימם מתמודדים בני הגיל השלישי בימים אלו, במיוחד לאור ההשפעות החברתיות של הקורונה. ב”גן בעיר” יש מגוון גדול של פעילויות תרבות, ספורט ופנאי שנותנות מענה למגוון התחביבים והכישרונות של הדיירים. חדר האמנות פתוח לאורך כל שעות היום, כך שאם מישהי רוצה להמשיך ולהנות גם מעבר לשעות בהן יש מורה – היא מוזמנת לעשות זאת. המפגשים המשותפים מאפשרים גם ליהנות מחברותא במרחב מכיל ומקבל. דיירי ודיירות גן בעיר שאינם משתתפים בחוגי היצירה נהנים אף הם מהיצירות המוצגות בחלון הראווה, במסדרונות הבית ובתערוכות המוצגות מידי פעם.

כאשר נדרשת עבודה לשם פרויקט מיוחד, כמו סדנאות חד פעמיות, קישוט לחג או תפאורה לאירוע המתקיים במקום, מתגייסות דיירות רבות ואפילו אנשי צוות לעשייה משותפת ומהנה. הפעילות היצירתית מאפשרת למשתתפות לחלוק את רגשותיהן ולפתוח את ליבן. הצוות והמורות נמצאים שם כדי להכיל, להקשיב ולתמוך.

כל המורות מעניקות למשתתפות את התחושה שהן יכולות לעשות וליצור למרות המגבלות הפיזיות שהגיל מביא אתו, לאפשר להן לחוות את ההנאה שביצירה, להפיג את הבדידות ולהעצים את תחושת המשמעות בחייהן.
פנינה מוסיפה ומציינת שהאווירה בגן בעיר היא נעימה ותומכת ושמושקעים משאבים, מחשבה ותשומת לב רבים ביצירת מרחב יצירה דינמי, מזמין ומכיל.