"הנשים הגדולות מהחלומות" - הרצאה של מירי קרימולובסקי ב"גן בעיר"

במרץ 2024 שמענו את אחת ההרצאות המרתקות של מירי קרימולובסקי,  “הנשים הגדולות מהחלומות”.
ההרצאה שופכת אור על נשים-אמניות בולטות שהעזו לפעול כאמניות-חלוצות בעידן המודרני (בתקופה שבה התופעה של נשים באמנות לא היתה שכיחה) ומשרטטת קווים לאישיותן פורצת הדרך, היצירתית והנועזת, תוך רפרנס לעולם האמנות הגברי ששלט אז ב’זירה’.
הרצאה מרתקת שנוגעת בנושאי אמנות, אופנה, זוגיות ויצירה ומעוררת מחשבה על עוצמה נשית ועל תעוזה נשית ב’עולם גברי’.

מירי קרימולובסקי היא מרצה בכירה, היסטוריונית לאמנות, חוקרת, מבקרת ואוצרת אמנות, עיתונאית וכתבת תרבות בכירה ב’קול ישראל’, רשת ב’, “כאן 11” ובתכנית התרבות של יואב גינאי.
בנוסף, היא מדריכת סיורי אומנות וגלריות בארץ ובעולם ומתמחה בבית המלוכה הבריטי (קייט מידלטון, ‘מאחורייך😊) ובקיאה ברזי חצר המלכות והכתר האנגלי. רוצים לדעת מה שלום צ’ארלס? תשאלו אותה!

קרימולובסקי היא שם-דבר בתחום האמנות ופועלה בו רחב-יריעה.
מפגש איתה חושף את הקהל לנושאים מעשירים ולקטגוריות מרתקות באמנות הפלסטית ובאמנות באשר היא על כל גווניה.
במהלך סקירותיה על תערוכות אמנות ומופעי אמנות היא חוצה את הארץ לאורכה ולרוחבה ומביאה לקהל עולם תוכן עשיר, צבעוני, חי ובועט, גלוי ונסתר, חשוף ונועז, אישי וציבורי – אם זה ברשמיה מביקורים בתערוכות של הגלריות והמוזיאונים המובילים בישראל, בשידורים מהשטח: מ’בצלאל’ בירושלים, מהבינאלה בוונציה, מתערוכה מדוברת ב’מרכז ג’קומטי’ באיטליה, ממוזיאון ישראל, מתערוכות ב’עין הוד’, ממרחבי יצירה וגלריות בקיבוצים ברחבי הארץ, מאמנות דיגיטלית, מתערוכות של יוצרים בקהילות היהודיות בחו”ל, ועוד.

נוכחות בהרצאה של מירי קרימולובסקי היא חוויה בפני עצמה: התכנים מסקרנים, משלבים ראיה היסטורית עם זיקה רלבנטית לזמן ולמקום, חושפים מידע צבעוני ומרתק ‘מאחורי הקלעים’ של יצירות אמנות ושל יוצרים ידועים ודמויות מוכרות, משלבים את המרחב הפרטי עם המרחב הציבורי בקונטקסט חברתי-תרבותי וברוב המקרים משאירים את הקהל מרותק ועם ‘טעם של עוד’.

הקורסים וההרצאות שלה משלבים לא פעם מיזוג תרבויות ומיזוג תחומים, כמו למשל “קליידוסקופ צרפתי” – קורס על אמנות, מוסיקה ומה שביניהן בתקופת ‘הסלונים הפריזאיים’, ו”אולה ספרדים”- קורס מרתק על יוצרים גדולים שעברו מספרד לפריז ושינו בעקבות כך את מפת העולם האמנותי (פיקאסו, מירו ונוספים) וקורס “היהודים באים” על אמני אסכולת פריז שהיו ממוצא יהודי, ממודליאני ועד סוטין.

קרימולובסקי נוגעת גם באספקט של אובדן וכאב באמנות, השתתפה בתערוכות ובטקסים הקשורים לאמנות בשואה, לגניבת יצירות על ידי הנאצים במלחמה”ע השנייה, בסקירת יצירות בתחומי האמנות הפלסטית בישראל בעקבות אירועי טבח ה-7 באוקטובר ועוד.

דמותה של קרימולובסקי גם היא עצמה צבעונית ומרשימה ומוסיפה טאץ’ קסום להרצאות שלה. כך למשל לא תתפסו אותה בלי כובע ייחודי מעוצב על הראש, כנראה בהשראת השנים במהלכן הושפעה מהאופנה של האריסטוקרטיה בלונדון. !God Save the queen 😊