יום בחיי עדנה ביבר

עדנה ביבר, דיירת בגן בעיר מזה מספר שנים, היא בעלת נפש של אמן, אשר לא מפסיקה ליצור ולהתחדש.
עדנה עסקה באמנות עוד לפני הגעתה לגן בעיר, והיצירה מלווה אותה באשר תפנה.
ציוריה של עדנה מקשטים את קירות המסדרונות המובילים אל דירתה ועוטפים את החלל ביופי ואור.
דירתה מלאה אף היא בציורים מעשה ידיה ובאלבומים המתעדים אינספור יצירות נוספות בתחומי אמנות מגוונים.

לבחור בטוב

סיפור חייה של עדנה, הכולל התמודדות עם חשכת הנאציזם כילדה שחיה בצרפת בתקופת מלחמת העולם השנייה, הוא דוגמה מאלפת ליכולתה של הנפש האנושית לגבור על האפילה ולבחור באור. למרות חוויות קשות כילדה יהודייה בצרפת בתקופת השואה, עדנה בוחרת לחיות את החיים במלואם ולהביט על הצד הטוב שלהם. על חוויותיה בתקופת השואה היא מספרת באירועי זיכרון בסלון הנערכים מדי שנה ביום השואה, בשאר הזמן היא בוחרת להסתכל על הצד החיובי של החיים.
עדנה עלתה לישראל, הקימה משפחה וניהלה חיים עשירים שהתרבות והאמנות נוכחות בהם במלואן ומאירות הן את חייה והן את חייהם של הסובבים אותה. לדבריה, אחד המפתחות לחיים טובים הוא היכולת “לאהוב את מה שיש”, לשלוט על אופן המחשבה שלנו, ולהסתכל על האור שקיים בחיינו. את המוטו הזה היא אימצה בעקבות קורס חשיבה חיובית בו השתתפה במשך שנה.

מה תפקידה של האמנות והיצירה בחייך?

עדנה מספרת בצניעות שבמהלך חייה, נקרו לפניה הזדמנויות והיא פשוט נענתה למה שהחיים הציעו לה.
כבר בילדותה הפגינה יכולת ציור מרשימה, ובגיל 13 וחצי, עוד לפני שעלתה לארץ, ציור שלה נבחר להיות מוצג בתערוכה במוזיאון לוקסמבורג בפריז. בבגרותה הוצגו ציוריה בתערוכות שונות והתערוכה האחרונה בה הוצגו ציורים שלה נערכה בחסות שגריר צרפת.

באילו תחומי אמנות את עוסקת?

לימדתי את עצמי וגם השתתפתי בקורס בו למדנו סגנונות שונים
בעבר עסקתי רבות בציור, עברתי מספר תקופות ובכל תקופה ציירתי בסגנון אחר: תקופה קלאסית, תקופה של ציור על גבול האבסטרקט, ותקופה מופשטת. עסקתי גם בסידורי פרחים, של סידור פרחים.

כמו כן, אני מנגנת על אורגנית ונהנית ליצור בפוטושופ במחשב.

בהיותה בעלת נפש של אמנית ויוצרת, בכל תקופת חיים עדנה מוצאת את דרכה המיוחדת לבטא את עצמה ביצירה ואמנות, בין אם זה בציור, בסידור פרחים, בנגינה, בהכנת מנות אוכל מצוירות לנכדים, ביצירת חידות היגיון ועוד.
נראה שמעיין היצירה הנובע מעדנה הוא בלתי נדלה והוא מעניק לה חיות וחדווה.

ציור מופשט

להבדיל מסגנון הציור הריאליסטי, השואף לייצג את הדברים באופן הקרוב ביותר לדרך בה הם נראים לעינינו, האמנות המופשטת שואפת להציג בפני הצופה רבדים נוספים של המציאות.
הסגנון המופשט פרח במחצית הראשונה של המאה העשרים, ואותותיו ניכרים בתרבות ובאמנות עד היום. אמנות מופשטת מכוונת להציג בפני הצופה רבדים רוחניים, משמעויות עמוקות ומיסטיות ותכנים הנובעים מדמיונו ונפשו של האמן. האמנות המופשטת  מתבטאת בסגנונות שונים, ביניהם אקספרסיוניזם וקוביזם, בין הציירים הידועים שציירו בסגנון זה מנויים קנדינסקי, מונדריאן ופיקסו.